Aktuality

Na nádrži Záhorská proběhla akce Ve vodě nežijí jen vodníci

Vážení přátelé cechu rybářského,

dovolujeme si Vás informovat o aktivitě handicapovaných rybářů Kladruby, kteří v rámci projektu Středočeského územního svazu „Ve vodě nežijí jen vodníci“ uspořádali na nádrži Záhorská báječné kulturní dopoledne. Akce se v pátek 29. dubna účastnilo 38 dětí spolu s kantorským doprovodem z 2. a 3. třídy ZŠ Trhový Štěpánov.

Naučně zábavné dopoledne začalo přivítáním a představením členů ČRS MO Kladruby, představením revíru a seznámením s připraveným programem. Prvním bodem bylo seznámení se s historií i současností rybaření a rybářství. Děti se aktivně zapojovaly se svými dosavadními znalostmi, předháněly se s doplňováním názvů ryb a potěšily nás svými akčními dotazy. Po ukončení výkladu našeho vedoucího rybářského kroužku byly děti rozděleny do skupin a rozešly se ke třem připraveným stanovištím. Zde jsme pod vedením zkušených rybářů presentovali jednotlivé způsoby rybolovné techniky.

První stanoviště bylo zaměřeno na plavanou. Ukázka různě barevných splávků a další částí montáže děti zaujala. Nejzajímavější částí pro ně dle předpokladů byla chvíle, kdy si sami mohly vyzkoušet nahodit a ulovit, pro některé, svou první rybu. Nadšení dětí při zdolávání pstruhů a kapříků bylo veliké. Při této příležitosti bylo dětem vysvětleno, jak s ulovenou rybou zacházet, aby bylo možné obratem úlovek šetrně vrátit vodě.

Na druhém stanovišti jsme přichystali povídání o způsobu lovu na atraktivní techniku – feeder. Po představení feedrových prutů, druhů vyměnitelných špiček a možnosti nejrůznějších montáží, přišel výklad zaměřený na krmení a přípravu krmných směsí. Součástí informací zde předaných, byl výklad o povinném vybavení rybáře, o pravidlech získání povolenky k lovu a o pravidlech, které je nutné při rybolovu dodržovat. Největším zážitkem po nahazování feedrovým prutem, bylo zakrmování lovného místa červi pomocí praku!

Třetí stanoviště bylo zaměřeno na přívlačový způsob lovu. Po vysvětlení principu lovu a ukázce nástrah, si každý mohl zkusit nahodit a vyzkoušet si práci s woblery, třpytkami i twistery. Tato část „výuky“ měla u dětí největší úspěch, vzhledem k rozmanitosti předváděných nástrah. Některé děti ani nechtěly přejít na ostatní stanoviště J.

Po ukončení praktických ukázek na stanovištích se děti odebraly pod pergolu, kde poobědvaly grilované maso a doplnily tekutiny. Po občerstvení probíhala praktická ukázka různých druhů ryb, které jsme předem na našem revíru nachytali. Probrali jsme jejich fyziologii a došlo k focení. Na základě získaných znalostí jsme tak, jako ve škole, započali se zkoušením nabitých znalostí. Za úspěchy jsme neznámkovali, ale rozdávali propagační předměty Středočeského územního svazu. Dalším zpestřením dopoledne byla disciplína dovedností rybolovné techniky a to házení na terč, které se setkalo opět s velkým nadšením.

Věříme, že jsme se projektu řádně zhostili, že jsme dětem rozšířili obzor a možná, v blízké budoucnosti, je budeme moci přivítat v našich řadách – cechu rybářském. Myslíme, že tento projekt SÚS je tím správným směrem, jak přilákat omladinu k rybařině, a že i ostatní spolky se k projektu připojí, a budou šířit myšlenku sportovního rybolovu.

ČRS MO Kladruby